چهارشنبه 15 تير 1401  /  2022 6 Jul   
ساعت :  12:54 GMT  /  تهران -  17:24
آسایشگاه ها
آسایشگاه ها شرکت کتاب اول: شرکت کتاب اول یک شرکت سهامی خاص با شمار ثبت 141818 می باشد. فعالیت اصلی این شرکت اطلاع رسانی شهری بوده و با توجه به این رسالت، محصولات چاپی و الکترونیکی متنوعی را برای استفاده عموم مردم از اطلاعات شهری تولید می نماید

شرکت کتاب اول:

شرکت کتاب اول یک شرکت سهامی خاص با شمار ثبت 141818 می باشد. فعالیت اصلی  این شرکت اطلاع رسانی شهری بوده و با توجه به این رسالت، محصولات چاپی و الکترونیکی متنوعی را برای استفاده عموم مردم از اطلاعات شهری تولید می نماید. کتاب اول بامجوز هایی به شرح زیر:

    -  مجوز مطبوعاتی به شماره5246/124

    -  پروانه نشر کتاب به شماره  8604

    -  پروانه انتشار نرم افزار به شماره 289/2

    -  گواهی تاییدیه فنی نرم افزار به شماره 54853- 114

     -  گواهی عضویت در مجمع ناشران الکترونیک ایران به شماره 229- 85 

و با تاکید بر اهداف عام‌المنفعه زیر فعالیت می نماید:
۱ - افزایش امنیت اجتماعی عموم مردم به دلیل استفاده از اطلاعات مطمئن شهری که در آن زندگی می‌کنند.
- ۲  جلوگیری از ازدحام و ترددهای بی‌رویه کلان شهر تهران و انتقال آن به شبکه‌های مخابراتی.
۳ - ایجاد زیر ساخت‌های اطلاعاتی مطمئن و مؤثر در عصر اطلاعات و ارتباطات.
- ۴ کاهش هزینه‌های سنگین تحمیلی به اقتصاد ملّی از رهگذر ترافیک سنگین.
- ۵ کاهش آلودگی شدید هوای تهران و سایر مشکلات عدیده زیست محیطی به دلیل ترددهای بی‌رویه حاکی از عدم وجود اطلاعات.
- ۶  ایجاد اشتغال برای قشر جوان کشور با توجه به فعالیت‌های حجیم جمع‌آوری، پردازش و تدوین اطلاعات که نیازمند به کارگیری عموم جوانان و قشر متخصص مربوط می‌باشد.
- ۷  جلوگیری از توسعه فعالیت های غیرمولد که سودآوری غیرمعقول خود را مدیون ضعف اطلاعات عمومی و نبود سیستم اطلاع‌رسانی شهری هستند و در ازای آن توسعه فعالیت های مولدی که در صورت دست یابی صحیح و آسان عموم مردم به اطلاعات، راحت‌تر از گذشته تحقق می‌یابند.
 - ۸ ایجاد یک فضای رقابتی سالم از طریق گسترش اطلاعات مورد نیاز جامعه شهری و رونق اقتصادی مشاغل.
۹ - رشد فرهنگ عمومی مردم در تکیه بر بهره‌وری مناسب از اطلاعات و همگامی با برنامه‌های توسعه کشور.
-10 امکان انتخاب اصلح برای مردم از بین ارایه‌کنندگان خدمات و کالاهای معرفی شده با توجه به دسترسی آسان و سریع به اطلاعات امکانات موجود در شهر
بدیهی است نیل به تمامی اهداف فوق از طریق ایجاد پُرتال تهران میسر می شود که گام اول در رسیدن به شهر الکترونیکی می‌باشد.

وجه تسمیه کتاب اول:

اولین ضرورت زندگی در شهرهای بزرگ دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در آن شهر و ایجاد ارتباط با سایر افرادی است که یا در آن شهر زندگی می‌کنند و یا با آن شهر ارتباط دارند.

  پیشگام بودن و یا به تعبیری اول بودن در اهمیت دادن به این ضرورت و هم چنین ارایه خدمات در زمینه اطلاع‌رسانی شهری موجب شد تا برای تمامی محصولات، خدمات و هم‌چنین هویت شرکت، عنوان کتاب‌اول برگزیده شود.

  بنابراین تمامی محصولات و خدمات شرکت کتاب‌اول نظیر کتاب جامع راهنمای شهر تهران، کتاب‌های تخصصی مشاغل، نقشه و ... ، لوح‌ فشرده (CD) اطلاعات شهری و حتی سایت اینترنتی کتاب‌اول نیز با همین عنوان در اختیار عموم قرار گرفت.

 

تاریخچه کتاب اول:

مجموعه‌ی کتاب‌اول در بهمن ماه سال ۱۳۷۳ با الگوبرداری از کتاب راهنمای مشاغل (Yellow Pages) شهر واشنگتن و طراحی کتاب راهنمای مشاغل و اطلاعات شهری تهران بزرگ تحت عنوان کتاب‌اول و باحمایت شهرداری تهران فعالیت خود را آغاز نمود.

  تبلیغات گسترده و موفقیت‌آمیز کتاب‌اول که توسط عباس کیارستمی، فیلم‌ساز معروف، طراحی و پیشنهاد شد نقش اساسی و مفیدی در معرفی کتاب‌ اول برای شهروندان ایفا نمود. تبلیغات بسته معرفی کتاب‌اول در رسانه‌ها و سکوهای تبلیغاتی با حروف « اوب» که بخشی ازحروف آرم فعلی کتاب اول می باشد انجام شد و انگیزه‌ای قوی برای پیگیری و شناخت آن در شهروندان ایجاد نمود. علاوه بر آن الگویی را برای تبلیغات در کشور بدعت‌گذاری کرد.

  با این وجود هنگامی که نمایندگان کتاب‌ اول برای جمع آوری اطلاعات و جذب پیام‌های بازرگانی صاحبان مشاغل به آن‌ها مراجعه می‌نمودند، تلاش فراوانی را برای آشنا نمودن آنان با کتاب‌ اول، محتوا و خدمات مرتبط با آن انجام می‌دادند. با وجود مشکلات گوناگون مذکور، اولین بانک اطلاعات شهری تهران با عنوان کتاب‌ اول در سال ۱۳۷۴ایجاد شد و برای استفاده عموم شهروندان از این بانک اطلاعاتی، اولین کتاب راهنمای جامع شهر تهران در دو جلد در سال ۱۳۷۵ در تیراژ ۲۰۰،۰۰۰ نسخه منتشر شد.

  رشد تکنولوژی اطلاع رسانی و همگانی شدن استفاده از کامپیوتر، تولید لوح فشرده (CD) کتاب‌ اول را نیز ضرورت بخشید به گونه‌ای که در سال ۱۳۷۶ اولین لوح‌فشرده کتاب‌ اول با شرایط خاص برنامه‌نویسی در آن زمان تولید و در تیراژ گسترده به ویژه در نمایشگاه‌های مرتبط توزیع شد.

  هم‌زمان با تولید و انتشار دوره ی دوم کتاب اول تهران با توجه به تغییرات سریع و گسترده اطلاعات شهر تهران و عدم وجود منبع اطلاعات موثق در شهر تهران موجب شد در سال ۱۳۷۲ از طریق عملیات میدانی اقدام به جمع‌آوری اطلاعات صاحبان مشاغل شود تا ضمن جامعیت بخشیدن به آن، اطلاعات موجود نیز به روز رسانی شود. با اقدام فوق فعالیت‌های کتاب اول از سال ۱۳۷۶ تا سال جاری گسترش یافت که طی این سال‌ها، ۵ دوره دو جلدی کتاب‌ اول با اصلاحات ساختاری از نظر اطلاع‌رسانی و روز آمد شدن اطلاعات در ویرایش‌های متعدد منتشرشده است و هم‌زمان با آن کتاب ‌اول جزایر کیش و قشم، کتاب‌های راهنمای مشاغل به صورت تخصصی نظیر کتاب‌اول پزشکی، کتاب‌اول غذایی، کتاب‌اول انفورماتیک، کتاب‌اول ساختمان و تأسیسات، کتاب‌اول نقشه تهران، کتاب‌اول مطبوعات در چند ویرایش و هم‌چنین لوح‌فشرده(CD)  کتاب ‌اول و لوح‌های فشرده کتاب‌های تخصصی در چند ویرایش تولید و منتشر شده است.

  طی سال‌های ۷۶ تا ۸۴ علاوه بر تولید محصولات مذکور، کتاب‌ اول با توجه به رسالت خود فعالیت‌هایی را علاوه بر تولید محصولات اطلاع‌رسانی آغاز نمود که نتایج آن، ارایه خدماتی نظیر اطلاع‌رسانی تلفنی، ارایه اطلاعات طبقه‌بندی شده به متقاضیان تولید بانک‌های اطلاعاتی مورد نیاز متقاضیان، ارایه نقشه‌های شهری، موضوعی و ... می‌باشد

  در دهه ۷۰، شبکه جهانی اینترنت و قابلیت‌هایی اطلاع‌رسانی سریع و آسان آن بحث داغ روز بود. به همین دلیل کتاب ‌اول با هدف ایجاد پرتال تهران که گامی به سوی شهر الکترونیک تهران بود از نیمه دوّم سال ۱۳۸۰ اقدام به راه‌اندازی وب سایت کتاب‌ اول نمود که برای رسیدن به هدف مزبور می‌بایستی مورد استفاده عموم و اصلاحات نرم‌افزاری، ساختاری و محتوایی قرار می‌گرفت که این امر طی سال‌های 81 تا 89 انجام گرفت.

  هم زمان با راه اندازی سایت جدید کتاب اول با عنوان avval.ir ، بانک های اطلاعاتی کتاب اول، روش ها و نرم افزار های فروش و ...، به گونه ای تعریف و تولید شد که زمینه راه اندازی نمایندگی های کتاب اول در شهرهای ایران و مناطق ایرانی نشین خارج از کشور نیز مهیا شد.