پنجشنبه 30 دى 1400  /  2022 20 Jan   
ساعت :  17:30 GMT  /  تهران -  21:00
دانشنامه فضایی ایران
دانشنامه فضایی ایران دانشنامه فضایی، دایره‌المعارفی است جامع شامل مباحث، عبارات، لغات و زندگینامه شخصیت‌های گوناگون مرتبط با بخش فضا (علوم و فناوری فضایی). این دانشنامه از سوی سازمان فضایی ایران با هدف ایجاد پایگاهی معتبر به منظور استفاده اساتید، محققان، دانشجویان و دانش آموزان علاقه مند به دانش و فناوری فضایی راه اندازی شده است.
دانشنامه فضایی، دایره‌المعارفی است جامع شامل مباحث، عبارات، لغات و زندگینامه شخصیت‌های گوناگون مرتبط با بخش فضا (علوم و فناوری فضایی). این دانشنامه از سوی سازمان فضایی ایران با هدف ایجاد پایگاهی معتبر به منظور استفاده اساتید، محققان، دانشجویان و دانش آموزان علاقه مند به دانش و فناوری فضایی راه اندازی شده است.
دانشنامه فضايي، به عنوان مرجع معتبر علوم و فناوري فضايي کشور، نوزدهم آبان 1386، همزمان با آغاز هفته جهاني فضا افتتاح شد. اين دانشنامه از سوي سازمان فضايي ايران در راستاي طرح بسترسازي فرهنگي و با هدف ايجاد پايگاهي فارسي‌زبان به منظور استفاده پ‍‍ژوهشگران، دانشجويان، دانش‌آموزان و كليه علاقه‌مندان به مباحث دانش و فناوري فضايي راه‌اندازي شده است.

دانشنامه فضايي در حقيقت دايره‌المعارفي است جامع شامل مباحث، عبارات، لغات و زندگينامه شخصيت‌هاي گوناگون مرتبط با بخش فضا (علوم و فناوري فضايي).

ساختار دانشنامه فضايي به گونه‌اي طراحي شده است تا مباحث فضايي به مرور و با همكاري علاقه‌مندان، ويرايش، تكميل و به طور مناسب پوشش داده شود. به اين ترتيب كه علاقه‌مندان علاوه بر مطالعه مطالب وب‌سايت دانشنامه فضايي، مي‌توانند با ارسال مقاله، ويرايش مطالب موجود و يا تكميل آنها، دانسته‌هاي خود را در اختيار ديگران قرار دهند. از اين رو، سازمان فضايي ايران به منظور تکميل محتواي دانشنامه فضايي، از کليه محققان و پژوهشگران عرصه دانش و فناوري فضايي دعوت به همکاري مي‌نمايد. علاقه‌مندان مي‌توانند پس از درخواست عضويت در وب‌سايت، به ارسال مقالات، نظرات، پيشنهادات و انتقادات خود اقدام كنند. مقالات پس از ارسال، با ارجاع به داوران مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند.

تلاش شده است تا نگارش مقالات به گونه اي باشد تا امكان استفاده از مطالب دانشنامه براي كليه دانش‌آموزان، دانشجويان و دانش‌پژوهان فراهم آيد. استفاده از مطالب وب‌سايت، با ذكر منبع و رعايت حقوق نويسندگان، براي همگان آزاد است. مقالات در گروه‌هاي موضوعي گوناگون دسته‌بندي شده‌اند تا از طريق جستجوي مستقيم و يا تعيين شاخه موضوعي قابل‌دسترسي باشند. براي سهولت در مطالعه مقالات، مباحث نيازمند توضيح بيشتر در متن هر مقاله، به مقالات مربوطه ارجاع داده شده است.

به تمامي علاقه‌مندان توصيه مي‌شود براي بهره‌مندي از خدمات بيشتر، عضو دانشنامه فضايي شوند. اعضاي دانشنامه مي‌توانند از خدماتي مانند اطلاع‌رساني در مورد وضعيت دانشنامه و مقالات جديد، امكان دريافت فايل مقالات، امكان ارسال مقاله، مشاهده مقالات موردنياز دانشنامه و داوري مقالات استفاده كنند. براي درخواست عضويت به بخش عضويت در سايت رجوع كنيد. اعضاي دانشنامه با توجه به تعداد بازديد از مقالات، ارسال نظرات و پيشنهادات موثر در جهت بهبود كيفيت مقالات و تعداد مقالات ارسالي، ارزيابي مي‌شوند و در صورت لزوم از امكانات ويژه‌اي برخوردار خواهند شد.
لازم به ذكر است كه داوران مقالات از ميان اساتيد، متخصصين و اعضاي فعال دانشنامه برگزيده مي‌شوند. براي مشاهده نحوه نگارش مقالات، به راهنماي نگارش مراجعه كنيد. مقالات پس از طي مراحل داوري، اعمال تصحيح توسط خود نويسندگان و تأييد نهايي توسط داوران، به همراه درج نام نويسندگان و ويرايشگران علمي و ادبي بر روي دانشنامه فضايي نمايش داده مي‌شوند. فايل چگونگي ويرايش مقالات را از اينجا دريافت نماييد. مقالات توسط خوانندگان محترم امتيازدهي مي‌شوند و مقالات برتر با توجه به بيشترين بازديد و امتياز، مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند.

دانشنامه فضايي از هرگونه پيشنهاد، نظر و انتقاد سازنده در جهت بهبود كيفيت ارائه مقالات استقبال مي‌كند. اميد است دانشنامه فضايي با همكاري كليه متخصصين مباحث علوم و فناوري فضايي، پس از رفع اشكالات و تكميل محتويات، به عنوان مرجعي قابل‌اتكا مورد استفاده علاقه‌مندان قرار گيرد.